Benzīns vai dīzelis - kas ir ekonomiskāks?

Benzīns vai dīzelis - kas ir ekonomiskāks un kas jāņem vērā?

Dīzeļdzinējs kopumā ir ekonomiskāks, jo tas patērē mazāk degvielas un kopumā dīzeļdegviela parasti ir nedaudz lētāka par benzīnu (kaut mēdz būt izņēmumi). Tomēr bieži vien tiek aizmirsts par dīzeļdzinēja servisa izmaksām – kopumā tā apkope ir jāveic biežāk un dārgāk nekā benzīna dzinējam. Dīzeļdzinēja automobiļu iegāde parasti ir dārgāka nekā benzīna automobiļu iegāde, taču ilgtermiņā to var ar uzviju atpelnīt uz degvielas izmaksu rēķina.

Benzīns vai dīzelis?

Degvielas izmaksu izdevīgums ir atkarīgs no tā, vai automašīna tiek vadīta pilsētas satiksmē vai biežāk pa šoseju. Jo lielākus attālumu nobrauc dīzeļdzinēja automašīna, jo izdevīgāka tā kļūst attiecībā pret benzīna auto. Degvielas maisījuma sadegšana dīzeļdzinējā ir efektīvāka. To nodrošina augstāks kompresijas koeficients: aptuveni 20:1 dīzeļdegvielai salīdzinājumā ar 10:1 benzīna dzinējam. Turklāt vidēji dīzeļdzinējs patērē par aptuveni 15-20 % mazāk degvielas nekā benzīna dzinējs. Tas ne tikai ietaupa naudu, bet arī laiku, jo ar vienu degvielas tvertni var nobraukt vairāk kilometru retāk apstājoties, lai uzpildītu degvielu.

Izvēloties benzīnu vai dīzeļdegvielu, jāņem vērā ikdienas maršruti un braukšanas paradumi. Ja parasti pārvietojaties tikai pa pilsētu, ieteicams izvēlēties benzīna dzinēju. Vadot benzīna automobili ir nepieciešams droši un strauji palielināt apgriezienus un ātri pārslēgt pārnesumus. Savukārt dīzeļdzinēja automobiļi ir "spēcīgāki", tiem ir lielāks griezes moments plašākā apgriezienu diapazonā, un tie spēj uzbraukt stāvas nogāzes pat ar ļoti smagu kravu. Dīzeļdzinēja automobiļi ir piemēroti braukšanai pa automaģistrālēm un lieliem attālumiem. Pat braucot ātri, dīzeļmotora apgriezieni ir zemāki, un ātrumi tiek pārslēgti retāk. Benzīna auto ātrāk paātrinās no nulles līdz simtam, bet dīzeļdzinēja auto labāk uzvedas, apdzenot, un tam ir lielāka vilkšanas spēja. Vienīgais, kas runā pret dīzeļdzinēju, ir paaugstināts vibrācijas un trokšņa līmenis, taču, jo jaunāks ir automobilis, jo šī atšķirība ir mazāk jūtama. Runājot par ziemu, jāņem vērā, ka dīzeļdzinējam nepatīk īsi attālumi - braucienam jābūt vismaz tik garam, lai motors labi uzsiltu.

Parasti tiek uzskatīts, ka dīzeļdzinējs ekonomiskā ziņā ir izdevīgāks par benzīna motoru, ja ar to gadā nobrauc vismaz 20 000 kilometru..

Komforts

Augstā sadegšanas spiediena dēļ dīzeļdzinēji rada lielāku troksni un vibrāciju, taču, jo jaunāks automobilis, jo šī atšķirība ir mazāk jūtama.

Drošība

Atšķirība starp dīzeļdegvielu un benzīnu ir tāda, ka dīzeļdegviela iztvaiko lēnāk, tāpēc ir mazāka aizdegšanās iespēja. Turklāt dīzeļdzinējos neizmanto aizdedzes sistēmu. Svarīgi atzīmēt, ka, ilgstoši uzturoties automašīnā ar dīzeļdegvielu (piemēram, guļot), ir mazāka iespēja saindēties ar oglekļa monoksīdu, jeb tvana gāzi.

Ekoloģija

Modernie dīzeļdzinēji tiek uzskatīti par videi draudzīgākiem, tie ir aprīkoti ar makrodaļiņu (kvēpu) filtru, lai samazinātu ietekmi uz vidi, tiek izmantota arī AdBlue piedeva izmežu samazināšanai. Jāatceras gan, ka daudzu auto kvēpu filtram "nepatīk" braukšana tikai pilsētas režīmā, jo tam nepieciešams attīrīties no uzkrātajiem kvēpiem, un šī attīrīšanās parasti notiek braucot uz šosejas ar augstiem motora apgriezieniem. Šis ir vēl viens iemesls, kāpēc tikai pilsētas braukšanai dīzelis nebūs labākā izvēle.

Dzinēja kalpošanas ilgums

Teorētiski dīzeļdzinējs parasti ir izturīgāks, jo tam ir izturīgi un stabili komponenti, piemēram, cilindru bloks, kloķvārpsta, cilindru virzuļu grupa un cilindru galva. Tomēr šī izturība ir cieši saistīta ar izmantotās dīzeļdegvielas kvalitāti. No otras puses, benzīna dzinēji parasti ir mazāk jutīgi un izturīgāki pret zemākas kvalitātes degvielu.

Ekspluatācija ziemā

Dīzeļdzinējus ziemā var būt grūtāk iedarbināt, un tiem nepieciešama lielāka starta strāva, tāpēc akumulatoram jābūt labā stāvoklī. Turklāt dīzeļdzinējiem nepieciešams ilgs laiks, lai uzsiltu, tāpēc, lai sasildītu salonu, bieži vien ir nepieciešamas 10-15 minūtes intensīvas braukšanas.

Lasi arī: Degvielas ekonomija - kā samazināt degvielas patēriņu?
Kas ietekmē auto degvielas patēriņu, kā samazināt degvielas izmaksas un braukt ekonomiskāk?



Alfa Romeo Audi BMW Chevrolet Chrysler Citroen Dacia Dodge Fiat Ford Honda Hyundai Infiniti Isuzu Jaguar Jeep Kia Lada (VAZ) Land Rover Lexus Mazda Mercedes Mini Mitsubishi Moskvich Nissan Opel Peugeot Porsche Renault Rover SAAB Seat Skoda Smart Subaru Suzuki Toyota Volkswagen Volvo
Kontakti un reklāma portālā: [email protected]